

zo 27 sep
|Oost-, West- en Middelbeers
Sander de Weijer — schilderen als materie
Tijd en locatie
27 sep 2026, 11:00 – 17:00
Oost-, West- en Middelbeers, Willibrordstraat 25, 5091 CC Oost-, West- en Middelbeers, Nederland
Over het evenement
Sander de Weijer exposeert in het Oude Kerkje te Middelbeers
In het weekend van 26 en 27 september 2026 exposeert Sander de Weijer in het Oude Kerkje in Middelbeers.
Sander de Weijer — schilderen als materie
In het werk van Sander de Weijer draait het niet om het letterlijk weergeven van de wereld, maar om het voelbaar maken ervan. Zijn materieschilderijen zijn opgebouwd uit lagen, structuren en huiden. Verf wordt geen glad oppervlak, maar een tastbaar landschap waarin tijd, licht en materiaal samenkomen.
Zijn inspiratie vindt hij onder meer in de beeldtaal van het einde van de jaren vijftig en de jaren zestig: de periode waarin kunstenaars zich steeds verder losmaakten van de traditionele schilderkunst en verf, structuur en materiaal zelf tot onderwerp maakten. Niet de voorstelling staat centraal, maar het oppervlak — wat erop gebeurt, wat eronder verborgen blijft en wat door de tijd lijkt te zijn ontstaan.
Die liefde voor gelaagdheid loopt als een rode draad door De Weijers werk. Ook in zijn professionele achtergrond speelt het opbouwen van composities een belangrijke rol. Samen met Toine Michielsen richtte hij RAW Interiors op. Vanuit hun opleiding als groendecorateur ontwikkelden zij een uitgesproken gevoel voor de gelaagdheid van de natuur, compositie en het combineren van materialen. Die manier van kijken groeide uit tot een herkenbare ontwerpfilosofie waarin schoonheid, sfeer, rust en natuurlijke materialen samenkomen. (RAW Interiors)
In zijn schilderijen krijgt diezelfde fascinatie een andere vorm. Waar een interieur wordt opgebouwd uit hout, steen, textiel en licht, bouwt De Weijer een schilderij op uit materie, kleur, reliëf en imperfectie. Iedere laag voegt iets toe, maar verbergt tegelijkertijd een deel van wat eraan voorafging. Daardoor krijgen de werken een bijna archeologische kwaliteit: alsof ze niet alleen geschilderd zijn, maar langzaam zijn ontstaan.
Zijn atelier in de Provence, in het landschap van de Luberon, vormt daarbij een bijzondere omgeving. Het mediterrane licht, de oude muren, verweerde oppervlakken en aardse kleuren van het landschap lijken goed aan te sluiten bij zijn belangstelling voor tactiliteit en natuurlijke veroudering. Het resultaat zijn schilderijen die eerder worden ervaren dan alleen bekeken.
De Weijer beweegt daarmee tussen verschillende werelden: tussen interieur en kunst, tussen design en ambacht, tussen controle en toeval. Zijn schilderijen hebben iets rauws en tegelijkertijd iets verfijnds. Ze herinneren aan een tijd waarin kunstenaars ontdekten dat een schilderij niet noodzakelijk een venster naar een andere wereld hoeft te zijn — het materiaal zelf ís de wereld.
Misschien is dat uiteindelijk de kracht van zijn werk: het nodigt niet uit om snel te kijken, maar om langer te blijven. Om de lagen te ontdekken, de structuur bijna met de ogen aan te raken en te zien hoe licht over het oppervlak beweegt.
In de rust van de Provence krijgen die materieschilderijen hun eigen omgeving. De Luberon is daarbij niet slechts een decor, maar een bron van licht, kleur en stilte — een landschap waarin het verleden voelbaar blijft en waarin oude materialen, muren en aarde voortdurend herinneren aan de schoonheid van wat door de tijd is gevormd.
Het Oude Kerkje is op zaterdag open van 13 tot 17 uur, op zondag van 11 tot 17 uur.
De entree is 2,50 euro (t.b.v. instandhouding van het monument), kinderen gratis. Het adres is Willibrordstraat 25, 5091 CC Middelbeers.
Meer info is te vinden op www.oudekerkje.nl
